Prodej nepotřebného majetku

Obec Šimanov nabízí k prodeji starý projektor a ústřednu rozhlasu. Více informací najdete v sekci Novinky a informace

Rozsvícení vánočního stromku

V neděli 03.12.2017 v 17.00 hod. proběhne před hasičskou zbrojnicí rozsvícení vánočního stromku v Šimanově. Pro zahřátí bude zajištěn oheň a na pití k dispozici čaj, svařák či grog.

Tvořivé a sportovní odpoledne

Obec Šimanov a Spolek Šimanov Vás v sobotu 25.11.2017 od 16.00 hod. zvou na akci Tvořivé a sportovní odpoledne. Pozvánka zde.

Odvoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu

Ve dnech 14.11.2017 - 15.11.2017 se uskuteční odvoz nebezpečného a velkoobjemového odpadu.
.

Kalendář kulturních akcí

Některé termíny mohou být změněny

28.01.2017 - Ples SDH Šimanov

25.02.2017 - masopustní posezení

08.04.2017 - sběr železa

16.04.2017 - pletení pomlázek

30.04.2017 - slet čarodějnic

05.08.2017 - hasičská soutěž

23.09.2017 - Václavská pouť

03.12.2017 - rozsvícení vánočního stromečku

05.12.2017 - Mikuláš a čerti

Ostatní

Propagace Kraje Vysočina

V roce 2012, 2013 a 2014 získala obec podporu od Kraje Vysočina a Fondu Vysočiny. Více v letáku.

Úřední hodiny jsou v pondělí a středu od 18.00 hod. do 19.00 hod.

Obecní úřad Šimanov

Logo MAS Třešťsko
Adresa:
Šimanov 58
588 42 Větrný Jeníkov

Starosta:
Ing. Miroslav Lev
mobil:608 080 864

e-mail: obecsimanov@centrum.cz

13.12.2017
Lucie

Pověsti

Mordovna

Jižním směrem od obce, v těsném sousedství s Šimanovským rašeliništěm se nachází les zvaný Mordovna. O podivném názvu vypráví tato pověst:

Když po neštěstné třicetileté válce různí žoldnéři, kteří dlouho a krutě týrali náš lid, měli z našich krajů odejíti, mnohým se vůbec nechtělo. Neradi opouštěli zemi, kde tak dlouho je těšila krvavá žeň a nechtěli se zříci svého řemesla loupežného. Hrstka těchto bídáků se usadila právě v tomto lese. Mysleli si, že zde bezpečni budou, neboť je to místo zapadlé a vzdálené trestající ruky zákona.

Vykopali si pod zemí jeskyně a chodby, vycházeli na číhanou k nejbližším cestám ba i na trhy, kde přepadávali kupce, olupovali je a zavlékali do svých úkrytů se zbožím a zvířaty. Že se odtud zajatci již nikdy nevrátili, říkal lid lupičům „Mordýři“ a jejich úkrytům „Mordovny“.

Dlouho však svoje lotroviny neprováděli, neboť když jejich řádění neustávalo lid kos, cepů a seker se chopil a jejich mordovny přepadl, aby lupiče pochytal a na místě zmordoval. Tak došli zločinci zasloužené odplaty.

V Cejchách

Ze Šimanova do Hlávkova vedla kdysi úzká cesta hlubokými lesy. Ještě v nedávné minulosti, kdy již hodně lesů ubylo, padla zde na vás jakási tíseň a i rozjařená společnost tu umlkla.

Podle pověstí, v dobách dávno minulých, se těchto lesích za Šimanovem přečasto stávala různá neštěstí. Buď byli kupci přepadeni a oloupeni nebo pocestní ztýráni a když se chtěl někdo na svém sousedovi pomstíti v lese si na něho počíhal.

Od bezpečnosti pohraničních cest se odvíjelo i dobré jméno země. Panovníci i prostý lid se starali o pořádek a bezpečnost. Proto na pokraji pohraničních hvozdů za Šimanovem byl les v kruhu vymýcen a v těch místech, z obou stran cesty, byly postaveny vysoké červené sloupy tak zvané cejchy (znamení). Ty pak upozorňovaly kupce a pocestné na nebezpečí jež jim cestou hrozí.

Od těch dob se v místech těch říká „V Cejchách“ a pojmenování se později přeneslo i na přilehlé pole, louky a lesy.